2017-2018 Conference Carolinas Season

Date Away Home Status Links
 
October
Fri. 27 Barton #   North Carolina   7:30 PM
 
November
Thu. 2 Lees-McRae #   Georgia State   7:00 PM
  Belmont Abbey # 64 Iowa 96 Final
Fri. 3 Southern Wesleyan # 53 Charleston So. 80 Final
  Exhibition - Fundraiser for Samaritan's Purse
Fri. 10 Coker 84 North Greenville 92 Final - OT
  SAC/Conference Carolinas Challenge @ Newberry, S.C. (Eleazer Arena)
  Tusculum 94 King (TN) 101 Final
  SAC/Conference Carolinas Challenge @ Banner Elk, N.C. (Williams Gymnasium)
  Belmont Abbey 92 Mars Hill 83 Final
  SAC/Conference Carolinas Challenge @ Gaffney, S.C. (Timken Center)
  Emmanuel (Ga.) 92 North Georgia 102 Final - OT
  Georgia College Tip-Off Classic @ Milledgeville, Ga.
  Mount Olive 75 Augusta 76 Final
  Barton College Classic @ Wilson, N.C.
  Erskine 56 Newberry 71 Final
  Lincoln Memorial 100 Lees-McRae 80 Final
  Wingate 74 Limestone 87 Final
  Young Harris 84 Barton 75 Final
  Southern Wesleyan 75 Anderson (S.C.) 92 Final
  Conference Challenge
Sat. 11 Mount Olive 87 Young Harris 84 Final
  Barton College Classic @ Wilson, N.C. (Wilson Gymnasium)
  Southern Wesleyan 68 Carson-Newman 95 Final
  @ Anderson, S.C
  Augusta 80 Barton 72 Final
  Emmanuel (Ga.) 86 Georgia College 95 Final
  Lincoln Memorial 94 King (TN) 60 Final
  @ Banner Elk, N.C. (Williams Gymnasium)
  North Greenville 69 Newberry 81 Final
  Belmont Abbey 66 Wingate 82 Final
  SAC/Conference Carolinas Challenge @ Gaffney, S.C.
  Tusculum 86 Lees-McRae 119 Final
  SAC/Conference Carolinas Challenge
  Erskine 63 Coker 74 Final
  SAC/Conference Carolinas Challenge @ Eleazer Arena
  Mars Hill 92 Limestone 106 Final
  SAC/Conference Carolinas Challenge
Mon. 13 Lees-McRae #   UNC Asheville   7:00 PM
Tue. 14 Southern Wesleyan 80 Mars Hill 83 Final
  Emmanuel (Ga.) 107 Coker 105 Final
  Fangs United Game
  Barton 82 Elizabeth City St. 86 Final
  Voorhees 72 Erskine 68 Final
Wed. 15 Belmont Abbey 89 North Georgia 87 Final - OT
  King (TN) 72 Lenoir-Rhyne 71 Final - OT
  Limestone 80 Anderson (S.C.) 71 Final
Thu. 16 Piedmont International 79 North Greenville 88 Final
  Bob Jones 76 Southern Wesleyan 69 Final
Fri. 17 Lees-McRae 77 Virginia St. 94 Final
  @ Newberry, S.C. (Eleazer Arena)
  Barton 74 Virginia Union 66 Final
  @ Mount Olive, N.C. (Kornegay Arena)
  St. Augustine's 84 Mount Olive 99 Final
  52nd Mount Olive Pickle Classic
Sat. 18 Lees-McRae 87 Voorhees 81 Final
  @ Newberry, S.C. (Eleazer Arena)
  North Greenville 78 Mars Hill 71 Final
  Limestone 76 Coker 87 Final
  Tusculum 69 Belmont Abbey 67 Final
  Barton 79 St. Augustine's 73 Final
  @ Mount Olive, N.C.
  Columbia International 58 Southern Wesleyan 70 Final
  Virginia Union 58 Mount Olive 64 Final
  52nd Mount Olive Pickle Classic
  Anderson (S.C.) 45 Erskine 48 Final
  King (TN) 91 Carson-Newman 92 Final
Mon. 20 Erskine   Bob Jones   7:00 PM
Tue. 21 Barton   UNC Pembroke   7:00 PM
  Lees-McRae   Johnson C. Smith   7:00 PM
  Limestone   North Georgia   7:00 PM
  Coker   Belmont Abbey   7:30 PM
  Erskine *   North Greenville   7:30 PM
  Emmanuel (Ga.) *   Southern Wesleyan   7:30 PM
Fri. 24 Belmont Abbey   Johnson C. Smith   6:00 PM
  Lees-McRae   Bluefield Col.   7:00 PM
Sat. 25 Lees-McRae   Bluefield St.   4:00 PM
  Limestone   Lenoir-Rhyne   4:00 PM
  Clayton St.   King (TN)   4:00 PM
  Bluefield Col.   Belmont Abbey   7:00 PM
Mon. 27 Mount Olive   UNC Pembroke   7:00 PM
  Coker   Emmanuel (Ga.)   7:00 PM
Tue. 28 Southern Wesleyan *   Lees-McRae   7:30 PM
  Erskine *   Limestone   7:30 PM
  North Greenville *   King (TN)   7:30 PM
Wed. 29 Belmont Abbey *   Barton   7:30 PM
Thu. 30 Lander   Erskine   7:30 PM
  Anderson (S.C.)   Southern Wesleyan   7:30 PM
 
December
Sat. 2 Southern Wesleyan   Coker   4:00 PM
  North Greenville *   Belmont Abbey   4:00 PM
  Mount Olive *   Emmanuel (Ga.)   4:00 PM
  Erskine *   Barton   4:00 PM
  King (TN) *   Limestone   4:00 PM
Tue. 5 Coker *   Limestone   7:30 PM
Wed. 6 Belmont Abbey   Lenoir-Rhyne   7:00 PM
  Mount Olive   Chowan   7:30 PM
Thu. 7 Johnson University Tennessee   Lees-McRae   7:00 PM
Fri. 8 Erskine *   Mount Olive   7:00 PM
Sat. 9 North Greenville   USC Aiken   3:30 PM
  Emmanuel (Ga.) *   Barton   4:00 PM
  Lees-McRae *   Limestone   4:00 PM
  King (TN)   Salem Int'l   7:00 PM
  Southern Wesleyan *   Belmont Abbey   7:30 PM
Sun. 10 King (TN)   Lynn   2:00 PM
  @ Salem International University
Mon. 11 Southern Wesleyan   Palm Beach Atl.   TBA
  @ Emmanuel College
  Voorhees   Emmanuel (Ga.)   7:00 PM
  Emmanuel College Classic
Tue. 12 Southern Wesleyan   Voorhees   TBA
  @ Emmanuel College
  Palm Beach Atl.   Emmanuel (Ga.)   4:00 PM
  Emmanuel College Classic
Wed. 13 Francis Marion   Mount Olive   7:00 PM
  King (TN)   West Liberty St.   7:00 PM
  Claflin   Limestone   7:30 PM
Thu. 14 Columbia International   Emmanuel (Ga.)   4:00 PM
  Emmanuel College Christmas Tournament
  UNC Pembroke   Barton   7:00 PM
Fri. 15 Bob Jones   Emmanuel (Ga.)   6:00 PM
  Emmanuel College Christmas Tournament
Sat. 16 Mount Olive *   Limestone   4:00 PM
  Belmont Abbey *   King (TN)   4:00 PM
Mon. 18 Emmanuel (Ga.)   Fla. Southern   7:30 PM
  Lakeland, FL
Tue. 19 Barton   Tusculum   4:00 PM
  Emmanuel (Ga.)   Eckerd   5:30 PM
  Lenoir-Rhyne   King (TN)   7:00 PM
  Virginia St.   Mount Olive   7:00 PM
  Limestone   Carson-Newman   7:00 PM
Wed. 27 Limestone #   South Carolina   TBA
Sat. 30 Mount Olive   Wingate   2:00 PM
  North Greenville   S.C. Upstate   2:00 PM
  St. Augustine's   Belmont Abbey   2:00 PM
  Barton   Shaw   4:00 PM
  King (TN)   Virginia St.   4:00 PM
  Anderson (S.C.)   Lees-McRae   7:00 PM
 
January
Tue. 2 Virginia St.   Barton   7:00 PM
  Limestone *   Emmanuel (Ga.)   7:30 PM
  Lees-McRae *   North Greenville   7:30 PM
  King (TN) *   Southern Wesleyan   7:30 PM
Fri. 5 Emmanuel (Ga.) *   Belmont Abbey   12:00 PM
  REDucation Game
  King (TN) *   Mount Olive   7:30 PM
  Lees-McRae *   Barton   7:30 PM
  Limestone *   Southern Wesleyan   7:30 PM
Sat. 6 King (TN) *   Barton   4:00 PM
  Erskine *   Belmont Abbey   4:00 PM
  Lees-McRae *   Mount Olive   7:00 PM
  Limestone *   North Greenville   7:30 PM
Mon. 8 Pensacola Christian   North Greenville   7:00 PM
Tue. 9 Emmanuel (Ga.) *   Erskine   7:30 PM
Wed. 10 Piedmont International   Belmont Abbey   7:00 PM
  Southern Wesleyan *   North Greenville   7:30 PM
  Lees-McRae *   King (TN)   7:30 PM
  Mount Olive *   Barton   7:30 PM
Thu. 11 Bob Jones   Erskine   7:30 PM
Sat. 13 Emmanuel (Ga.) *   Lees-McRae   4:00 PM
  Belmont Abbey *   Limestone   4:00 PM
  Erskine *   King (TN)   4:00 PM
  Barton *   North Greenville   4:00 PM
  Mount Olive *   Southern Wesleyan   4:00 PM
Mon. 15 Mount Olive *   North Greenville   4:00 PM
  Erskine *   Lees-McRae   4:00 PM
  Barton *   Southern Wesleyan   7:30 PM
Wed. 17 Mars Hill   Southern Wesleyan   7:00 PM
  Chowan   North Greenville   7:00 PM
  Emmanuel (Ga.) *   King (TN)   7:30 PM
  Erskine   Voorhees   7:30 PM
Thu. 18 Belmont Abbey *   Mount Olive   7:30 PM
Sat. 20 Mount Olive *   Erskine   4:00 PM
  Limestone *   Lees-McRae   4:00 PM
  Belmont Abbey *   Southern Wesleyan   4:00 PM
  Barton *   Emmanuel (Ga.)   4:00 PM
Tue. 23 North Greenville *   Barton   7:30 PM
  King (TN) *   Erskine   7:30 PM
  Lees-McRae *   Emmanuel (Ga.)   7:30 PM
  Limestone *   Belmont Abbey   7:30 PM
  Southern Wesleyan *   Mount Olive   7:30 PM
Fri. 26 Barton *   King (TN)   7:30 PM
  Mount Olive *   Lees-McRae   7:30 PM
  Belmont Abbey *   Erskine   7:30 PM
  North Greenville *   Limestone   7:30 PM
Sat. 27 Barton *   Lees-McRae   4:00 PM
  Mount Olive *   King (TN)   4:00 PM
  Belmont Abbey *   Emmanuel (Ga.)   4:00 PM
  Southern Wesleyan *   Limestone   7:30 PM
Wed. 31 Limestone *   Barton   7:30 PM
  Lees-McRae *   Belmont Abbey   7:30 PM
  Erskine *   Southern Wesleyan   7:30 PM
  Emmanuel (Ga.) *   North Greenville   7:30 PM
 
February
Sat. 3 King (TN) *   Emmanuel (Ga.)   4:00 PM
  Southern Wesleyan *   Barton   4:00 PM
  Lees-McRae *   Erskine   4:00 PM
  North Greenville *   Mount Olive   6:00 PM
Tue. 6 Lees-McRae *   Southern Wesleyan   7:30 PM
  King (TN) *   North Greenville   7:30 PM
  Limestone *   Erskine   7:30 PM
Wed. 7 Mount Olive   Bluefield St.   7:00 PM
  Barton *   Belmont Abbey   7:30 PM
Thu. 8 Columbia International   North Greenville   7:30 PM
Sat. 10 North Greenville *   Lees-McRae   4:00 PM
  Southern Wesleyan *   King (TN)   4:00 PM
  Mount Olive *   Belmont Abbey   4:00 PM
  Barber Scotia   Erskine   4:00 PM
  Emmanuel (Ga.) *   Limestone   7:30 PM
Tue. 13 Winston-Salem   Lees-McRae   7:30 PM
Wed. 14 Belmont Abbey *   North Greenville   7:30 PM
  Emmanuel (Ga.) *   Mount Olive   7:30 PM
  Barton *   Erskine   7:30 PM
  Limestone *   King (TN)   7:30 PM
Sat. 17 North Greenville *   Erskine   4:00 PM
  Southern Wesleyan *   Emmanuel (Ga.)   4:00 PM
  King (TN) *   Belmont Abbey   7:30 PM
  Barton *   Limestone   7:30 PM
Tue. 20 Limestone *   Mount Olive   7:30 PM
  Southern Wesleyan *   Erskine   7:30 PM
  Belmont Abbey *   Lees-McRae   7:30 PM
  North Greenville *   Emmanuel (Ga.)   7:30 PM
Fri. 23 Barton *   Mount Olive   7:30 PM
  North Greenville *   Southern Wesleyan   7:30 PM
  Erskine *   Emmanuel (Ga.)   7:30 PM
  King (TN) *   Lees-McRae   7:30 PM
Tue. 27 King (TN) %   Conference Carolinas Quarterfinal   TBA
  TBA * %   Mount Olive   7:30 PM
  Conference Carolinas Quarterfinals
 
March
Sat. 3 King (TN) %   Conference Carolinas Semifinal   TBA
  TBA * %   Mount Olive   4:00 PM
  Conference Carolinas Semifinals
Sun. 4 King (TN) %   Conference Carolinas Final   TBA
  TBA * %   Mount Olive   2:00 PM
  Conference Carolinas Championship
Thu. 15 TBA *   Emmanuel (Ga.)   TBA
  NCCAA Championships
# Exhibition
* Conference
% Post season