Men's Basketball Schedule

Date Away Home Status Links
 
October
Sat. 27 Belmont Abbey # 56 Campbell 83 Final
 
November
Thu. 1 Barton # 80 Clemson 89 Final
Fri. 2 Belmont Abbey # 74 Wake Forest 106 Final
  Mount Olive # 64 North Carolina 107 Final
Fri. 9 Lees-McRae 84 Columbus St. 91 Final
  Mount Olive 73 Augusta 77 Final
  45 Second Classic @ Wilson, N.C. (Wilson Gymnasium)
  Erskine 66 Georgia College 62 Final
  Tipoff Classic @ Dahlonega, Ga.
  Limestone 92 Mars Hill 88 Final - OT
  SAC/CC Challenge @ Wingate, N.C.
  Ga. Southwestern 72 Barton 80 Final
  45 Second Classic
  Flagler 72 King (TN) 90 Final
  North Greenville 62 North Georgia 58 Final
  PBC/Conference Carolinas Challenge
  Carson-Newman 67 Southern Wesleyan 50 Final
  Queens (N.C.) 85 Emmanuel (Ga.) 68 Final
  Belmont Abbey 87 Wingate 104 Final
  SAC/CC Tip-off Challenge (ESPN3)
Sat. 10 Mount Olive 59 Ga. Southwestern 57 Final
  45 Second Classic @ Wilson, N.C. (Wilson Gymnasium)
  Augusta 76 Barton 89 Final
  45 Second Classic
  Lees-McRae 68 Flagler 81 Final
  Georgia College 95 North Greenville 73 Final
  Tipoff Classic @ Dahlonega, Ga.
  Erskine 64 North Georgia 89 Final
  PBC/Conference Carolinas Challenge
  Anderson (S.C.) 85 Southern Wesleyan 62 Final
  Columbus St. 76 King (TN) 80 Final
  Belmont Abbey 70 Mars Hill 53 Final
  SAC/CC Tip-off Challenge @ Wingate, N.C.
  Emmanuel (Ga.) 87 Lenoir-Rhyne 91 Final
  Limestone 95 Wingate 93 Final - OT
Tue. 13 Barton 98 Coker 61 Final
  North Greenville 65 Mars Hill 78 Final
  Truett-McConnell 55 Emmanuel (Ga.) 65 Final
  Southern Wesleyan 52 Lenoir-Rhyne 83 Final
Wed. 14 Belmont Abbey 77 Coker 58 Final
  Lees-McRae 77 Carson-Newman 108 Final
  Anderson (S.C.) 72 Limestone 79 Final
Thu. 15 North Greenville # 67 Furman 107 Final
Fri. 16 Barton 77 UNC Pembroke 72 Final
  53rd Annual Pickle Classic @ Mount Olive, N.C. (Kornegay Arena)
  Toccoa Falls 49 Emmanuel (Ga.) 98 Final
  Clayton St. 76 Mount Olive 68 Final
  53rd Annual Pickle Classic
Sat. 17 North Greenville 70 USC Aiken 100 Final
  Coker 75 Limestone 100 Final
  Tusculum 68 Lees-McRae 71 Final
  Carson-Newman 87 King (TN) 86 Final
  Erskine 64 Anderson (S.C.) 75 Final
  Barton 97 Clayton St. 63 Final
  @ Mount Olive, N.C. (Kornegay Arena)
  Piedmont International 75 Belmont Abbey 91 Final
  UNC Pembroke 105 Mount Olive 58 Final
  53rd Annual Pickle Classic
  Southern Wesleyan 57 North Georgia 86 Final
Mon. 19 Piedmont International   Lees-McRae   7:00 PM
  Columbia International   North Greenville   7:00 PM
Tue. 20 North Greenville   Anderson (S.C.)   7:00 PM
  Elizabeth City St.   Barton   7:00 PM
  Coker   Southern Wesleyan   7:30 PM
  Johnson C. Smith   Belmont Abbey   8:00 PM
Wed. 21 Southern Wesleyan #   Furman   6:30 PM
  Limestone   Claflin   7:30 PM
Fri. 23 Davenport   Lees-McRae   6:00 PM
  @ Embry-Riddle University (Daytona Beach, FL)
Sat. 24 Lees-McRae   TBA   TBA
  @ Winner/Loser of Puerto-Rico-Mayaguez/Embry-Riddle
  Belmont Abbey   Queens (N.C.)   2:00 PM
  Chowan *   Mount Olive   4:00 PM
  Kornegay Arena
  Wingate   Emmanuel (Ga.)   4:00 PM
  Lenoir-Rhyne   Limestone   4:00 PM
Mon. 26 King (TN)   Lee   8:00 PM
Tue. 27 Shaw   Barton   7:00 PM
  Emmanuel (Ga.)   Bob Jones   7:00 PM
  Mars Hill   Southern Wesleyan   7:30 PM
Wed. 28 Belmont Abbey   Young Harris   7:00 PM
  Virginia St.   King (TN)   7:00 PM
  Southern Wesleyan *   North Greenville   7:30 PM
  Erskine   Lander   7:30 PM
Thu. 29 Johnson C. Smith   Lees-McRae   7:00 PM
  Limestone   Coker   7:00 PM
 
December
Sat. 1 King (TN) *   Mount Olive   4:00 PM
  Kornegay Arena
  Lees-McRae *   Emmanuel (Ga.)   4:00 PM
  North Greenville *   Barton   4:00 PM
  Southern Wesleyan *   Belmont Abbey   4:00 PM
Tue. 4 Mount Olive   Francis Marion   7:00 PM
  North Georgia   Emmanuel (Ga.)   7:30 PM
  Limestone *   Lees-McRae   7:30 PM
  Belmont Abbey *   Barton   7:30 PM
Thu. 6 Emmanuel (Ga.)   Augusta   11:00 AM
Fri. 7 North Greenville *   Belmont Abbey   7:30 PM
Sat. 8 King (TN) *   Erskine   4:00 PM
  Lees-McRae *   Mount Olive   4:00 PM
  Kornegay Arena
  Emmanuel (Ga.) *   Barton   4:00 PM
  Southern Wesleyan   Bob Jones   7:30 PM
Tue. 11 King (TN)   Shorter   8:00 PM
Wed. 12 Erskine   Mars Hill   12:00 PM
  MHES Education Day
  Limestone *   Mount Olive   7:30 PM
  Kornegay Arena
  Southern Wesleyan *   Lees-McRae   7:30 PM
  Emmanuel (Ga.) *   North Greenville   7:30 PM
Fri. 14 King (TN)   Clayton St.   7:00 PM
Sat. 15 North Greenville *   Lees-McRae   4:00 PM
  Mount Olive *   Southern Wesleyan   4:00 PM
  Erskine *   Barton   4:00 PM
  Limestone *   Belmont Abbey   4:00 PM
Sun. 16 Emmanuel (Ga.)   Western Ore.   TBA
  Hoops in Hawaii DII Power Invitational @ Honolulu, Hawaii
Mon. 17 Emmanuel (Ga.)   TBA   TBA
  Hoops in Hawaii DII Power Invitational @ Honolulu, Hawaii
  Coker   Barton   7:00 PM
Tue. 18 Emmanuel (Ga.)   TBA   TBA
  Hoops in Hawaii DII Power Invitational @ Honolulu, Hawaii
  Limestone   Tampa   7:00 PM
  West Liberty St.   King (TN)   7:00 PM
Wed. 19 Lenoir-Rhyne   Belmont Abbey   12:30 PM
  REDucation Day Game
  Southern Wesleyan   Anderson (S.C.)   4:00 PM
  Mount Olive   Virginia St.   4:00 PM
  Petersburg, Va.
  Tusculum   Barton   5:30 PM
Fri. 28 Mount Olive   Wingate   7:00 PM
Sat. 29 King (TN)   Southern Ind.   2:00 PM
  Belmont Abbey   Tusculum   3:00 PM
Sun. 30 Wingate   Mount Olive   2:00 PM
  Kornegay Arena
  Lees-McRae   Anderson (S.C.)   4:00 PM
  Emmanuel (Ga.)   Valdosta St.   4:00 PM
Mon. 31 Barton   Virginia St.   2:00 PM
 
January
Tue. 1 North Greenville   Lincoln Memorial   3:00 PM
Wed. 2 Emmanuel (Ga.) *   Mount Olive   4:00 PM
  Kornegay Arena
  Catawba   Southern Wesleyan   4:00 PM
  Lees-McRae *   Barton   7:30 PM
  King (TN) *   Limestone   7:30 PM
Thu. 3 Pensacola Christian   North Greenville   7:00 PM
  Erskine *   Belmont Abbey   7:30 PM
Sat. 5 Barton *   Southern Wesleyan   4:00 PM
  Mount Olive *   North Greenville   4:00 PM
  Tigerville, S.C.
  Limestone *   Emmanuel (Ga.)   4:00 PM
  Belmont Abbey *   Lees-McRae   4:00 PM
  King (TN)   Virginia St.   4:00 PM
Tue. 8 Albany St. (Ga.)   Emmanuel (Ga.)   7:00 PM
  Lees-McRae *   Erskine   7:30 PM
  Limestone *   Southern Wesleyan   7:30 PM
  King (TN) *   Barton   7:30 PM
Wed. 9 Belmont Abbey *   North Greenville   7:30 PM
Sat. 12 Mount Olive *   King (TN)   4:00 PM
  Bristol, Tenn.
  Belmont Abbey *   Southern Wesleyan   4:00 PM
  Emmanuel (Ga.) *   Lees-McRae   4:00 PM
  Barton *   North Greenville   4:00 PM
Wed. 16 Christendom   Belmont Abbey   7:30 PM
  Southern Wesleyan *   Emmanuel (Ga.)   7:30 PM
  Barton *   Mount Olive   7:30 PM
  Kornegay Arena
  King (TN) *   Lees-McRae   7:30 PM
Sat. 19 Mount Olive *   Lees-McRae   4:00 PM
  Banner Elk, N.C.
  Barton *   Emmanuel (Ga.)   4:00 PM
  King (TN) *   Belmont Abbey   7:00 PM
  Southern Wesleyan *   Limestone   7:30 PM
Mon. 21 Lees-McRae *   Southern Wesleyan   7:30 PM
  North Greenville *   Emmanuel (Ga.)   7:30 PM
  Erskine *   King (TN)   7:30 PM
Wed. 23 Piedmont International   North Greenville   7:00 PM
  Mount Olive *   Limestone   7:30 PM
  Gaffney, S.C.
Thu. 24 Erskine *   Southern Wesleyan   7:30 PM
Sat. 26 Lees-McRae *   North Greenville   4:00 PM
  Southern Wesleyan *   Mount Olive   4:00 PM
  Kornegay Arena
  King (TN) *   Emmanuel (Ga.)   4:00 PM
  Barton *   Erskine   4:00 PM
  Belmont Abbey *   Limestone   4:00 PM
Tue. 29 Emmanuel (Ga.) *   Erskine   7:30 PM
Wed. 30 Southern Wesleyan   Mars Hill   7:00 PM
  Mount Olive *   Belmont Abbey   7:30 PM
Thu. 31 North Greenville *   King (TN)   7:30 PM
 
February
Sat. 2 Southern Wesleyan *   King (TN)   4:00 PM
  Limestone *   Barton   4:00 PM
  Johnson University Tennessee   Lees-McRae   4:00 PM
  Erskine *   Mount Olive   6:00 PM
  Kornegay Arena (Church Night)
  Emmanuel (Ga.) *   Belmont Abbey   7:30 PM
Wed. 6 Bluefield St.   Mount Olive   7:00 PM
  Kornegay Arena
  Lees-McRae *   Limestone   7:30 PM
  Emmanuel (Ga.) *   King (TN)   7:30 PM
  Barton *   Belmont Abbey   7:30 PM
Sat. 9 Mount Olive *   Emmanuel (Ga.)   4:00 PM
  Franklin Springs, Ga.
  Southern Wesleyan *   Barton   4:00 PM
  Belmont Abbey *   Erskine   4:00 PM
  Limestone *   King (TN)   4:00 PM
Tue. 12 North Greenville *   Southern Wesleyan   7:30 PM
  Mount Olive *   Barton   7:30 PM
  Wilson, N.C.
  Erskine *   Emmanuel (Ga.)   7:30 PM
Wed. 13 Lees-McRae *   King (TN)   7:30 PM
Sat. 16 Southern Wesleyan *   Erskine   4:00 PM
  Emmanuel (Ga.) *   Limestone   4:00 PM
  Barton *   Lees-McRae   4:00 PM
  King (TN) *   North Greenville   4:00 PM
  Belmont Abbey *   Mount Olive   7:00 PM
Wed. 20 Belmont Abbey *   King (TN)   7:00 PM
  Erskine   Lees-McRae   7:30 PM
  Emmanuel (Ga.) *   Southern Wesleyan   7:30 PM
Sat. 23 North Greenville *   Mount Olive   4:00 PM
  Kornegay Arena
  Barton *   King (TN)   4:00 PM
  Lees-McRae *   Belmont Abbey   7:30 PM
Tue. 26 King (TN) *   Southern Wesleyan   7:30 PM
  Mount Olive *   Erskine   7:30 PM
  Due West, S.C.
  Belmont Abbey *   Emmanuel (Ga.)   7:30 PM
  Barton *   Limestone   7:30 PM
 
March
Tue. 5 King (TN) %   TBA   TBA
  Belmont Abbey   TBA   TBA
Sat. 9 King (TN) %   TBA   TBA
  Belmont Abbey   TBA   TBA
Sun. 10 King (TN) %   TBA   TBA
  Belmont Abbey   TBA   TBA
Sat. 16 King (TN) %   TBA   TBA
Sun. 17 King (TN) %   TBA   TBA
Tue. 19 King (TN) %   TBA   TBA
# Exhibition
* Conference
% Post season