Softball Schedule

Date Away Home Status Links
 
February
Fri. 1 St. Andrews 4 Belmont Abbey 6 Final
  St. Andrews 0 Belmont Abbey 17 Final - 5 innings
  Pitt CC #   Barton   3:00 PM
Sat. 2 Barton 10 Virginia St. 11 Final - 8 innings
  Mars Hill 2 Southern Wesleyan 1 Final
  North Greenville 2 USC Aiken 0 Final
  Francis Marion 12 Mount Olive 6 Final
  Wingate 2 Erskine 3 Final
  St. Andrews 0 Limestone 7 Final
  Barton 3 Virginia-Wise 11 Final - 6 innings
  @ Ettrick, Va.
  Mars Hill 5 Southern Wesleyan 2 Final
  North Greenville 3 USC Aiken 4 Final
  Francis Marion 0 Mount Olive 8 Final - 5 innings
  Wingate 0 Erskine 1 Final
  St. Andrews 1 Limestone 4 Final
Sun. 3 Chowan 0 Barton 13 Final - 5 innings
  Converse 0 Francis Marion 9 Final - 6 innings
  Coker 2 Mount Olive 1 Final - 8 innings
  Nancy Chapman Cassell Field
  Chowan 6 Barton 3 Final
  Converse 1 Francis Marion 8 Final
  Coker 7 Mount Olive 1 Final
  Nancy Chapman Cassell Field
Mon. 4 Belmont Abbey 4 Wingate 14 Final - 5 innings
  Belmont Abbey 1 Wingate 2 Final
Tue. 5 Emmanuel (Ga.) 1 Lander 4 Final
  Tusculum 2 Southern Wesleyan 3 Final - 8 innings
  Emmanuel (Ga.) 0 Lander 7 Final
  Tusculum 12 Southern Wesleyan 4 Final
Wed. 6 Limestone 6 Catawba 5 Final - 8 innings
  Chowan 1 Mount Olive 6 Final
  Nancy Chapman Cassell Field
  Limestone 2 Catawba 0 Final
  Chowan 0 Mount Olive 12 Final - 5 innings
  Nancy Chapman Cassell Field
  North Greenville 0 Anderson (S.C.) 2 Final
  North Greenville 0 Anderson (S.C.) 3 Final
Thu. 7 Newberry 12 Erskine 2 Final
  Newberry 0 Erskine 1 Final
Fri. 8 Columbus St. 3 North Greenville 6 Final
  Queens (N.C.) 4 Emmanuel (Ga.) 2 Final
  Brenau 5 Converse 0 Final
  Queens (N.C.) 5 Emmanuel (Ga.) 6 Final
  Columbus St. 0 North Greenville 0 Cancelled
  Francis Marion 5 Southern Wesleyan 1 Final
  Brenau 5 Converse 7 Final
  Francis Marion 5 Southern Wesleyan 6 Final
Sat. 9 Belmont Abbey 7 Chowan 3 Final
  Wingate 10 Barton 4 Final
  Columbus St. 2 Limestone 5 Final
  Converse 0 Carson-Newman 8 Final - 5 innings
  Francis Marion 3 Emmanuel (Ga.) 4 Final
  Mount Olive 2 Tusculum 10 Final - 6 innings
  Columbia International 1 Southern Wesleyan 14 Final - 5 innings
  Erskine 1 Coker 2 Final
  Belmont Abbey 12 Chowan 8 Final
  Wingate 10 Barton 0 Final - 6 innings
  Converse 1 Carson-Newman 6 Final
  Francis Marion 7 Emmanuel (Ga.) 5 Final
  Columbus St. 2 Limestone 3 Final - 8 innings
  Mount Olive 0 Tusculum 4 Final
  Columbia International 1 Southern Wesleyan 10 Final - 5 innings
  Erskine 1 Coker 2 Final - 8 innings
Sun. 10 Converse 1 Tusculum 3 Final
  Lees-McRae 1 Anderson (S.C.) 6 Final
  Lees-McRae 3 Anderson (S.C.) 11 Final - 5 innings
Tue. 12 Mars Hill   Converse   Postponed
  Winston-Salem   Mount Olive   Postponed
  Nancy Chapman Cassell Field
  Mars Hill   Converse   Postponed
  Winston-Salem   Mount Olive   Postponed
  Nancy Chapman Cassell Field
Wed. 13 Fayetteville St. 2 Belmont Abbey 8 Final
  Fayetteville St. 0 Belmont Abbey 8 Final - 5 innings
  North Greenville 0 Lander 9 Final - 5 innings
  North Greenville 4 Lander 3 Final - 8 innings
Thu. 14 Mount Olive 7 St. Andrews 8 Final
  Laurinburg, N.C.
  North Greenville 2 Wingate 6 Final
  Point U. 1 Emmanuel (Ga.) 2 Final - 8 innings
  Limestone 5 Anderson (S.C.) 1 Final
  Mount Olive 7 St. Andrews 3 Final
  Laurinburg, N.C.
  North Greenville 4 Wingate 5 Final - 8 innings
  Converse 0 Tusculum 8 Final - 5 innings
  Point U. 0 Emmanuel (Ga.) 3 Final
  Limestone 1 Anderson (S.C.) 3 Final
Fri. 15 Claflin 0 Erskine 6 Final
  Southern Wesleyan 1 North Georgia 7 Final
  North Georgia Tournament
  St. Andrews 2 Converse 6 Final
  McKendree 3 Southern Wesleyan 5 Final
  North Georgia Tournament @ Dahlonega, Ga.
  Catawba 7 Barton 2 Final
  Concord 2 Erskine 3 Final
  St. Andrews 5 Converse 9 Final
  Catawba 0 Barton 1 Final - 6 innings
Sat. 16 Southern Wesleyan 2 Alabama Huntsville 13 Final - 5 innings
  North Georgia Tournament @ Dahlonega, Ga.
  Emmanuel (Ga.) 13 Chowan 9 Final
  @ Florence, SC
  Southern Wesleyan 0 North Georgia 4 Final
  North Georgia Tournament
  Young Harris 4 North Greenville 8 Final
  Converse 0 Anderson (S.C.) 11 Final - 5 innings
  Belmont Abbey 3 Georgia College 5 Final
  Limestone   Tusculum   Postponed
  Lees-McRae 2 Lenoir-Rhyne 3 Final - 8 innings
  Young Harris 10 North Greenville 2 Final - 6 innings
  Converse 1 Anderson (S.C.) 9 Final - 5 innings
  Belmont Abbey 0 Georgia College 14 Final - 5 innings
  Erskine 10 Concord 2 Final
  @ Greenwood, SC
  Carson-Newman   Erskine   Cancelled
  Bearcat/Fleet Invitational
  Limestone   Tusculum   Postponed
  Lees-McRae 8 Lenoir-Rhyne 9 Final - 8 innings
  Mercy 13 Emmanuel (Ga.) 11 Final
  @ Florence, SC
Sun. 17 Chowan 3 Emmanuel (Ga.) 11 Final - 6 innings
  @ Florence, SC
  Emmanuel (Ga.) 0 Francis Marion 8 Final - 5 innings
  Mars Hill   Limestone   Postponed
  Virginia Union 0 Mount Olive 8 Final - 5 innings
  Nancy Chapman Cassell Field
  Virginia Union 0 Mount Olive 8 Final - 6 innings
  Nancy Chapman Cassell Field
  Charleston (W.V.) 12 Barton 2 Final - 6 innings
  Mars Hill   Limestone   Postponed
Mon. 18 Charleston (W.V.)   Mount Olive   2:00 PM
  Nancy Chapman Cassell Field
  Charleston (W.V.)   Mount Olive   4:00 PM
  Nancy Chapman Cassell Field
Tue. 19 Queens (N.C.)   King (TN)   1:00 PM
  Belmont Abbey   Catawba   1:00 PM
  Queens (N.C.)   King (TN)   3:00 PM
  Belmont Abbey   Catawba   3:00 PM
  Anderson (S.C.)   Southern Wesleyan   6:00 PM
Wed. 20 Carson-Newman   King (TN)   1:00 PM
  Young Harris   Emmanuel (Ga.)   2:00 PM
  Tusculum   North Greenville   2:00 PM
  Limestone   Lenoir-Rhyne   2:00 PM
  Carson-Newman   King (TN)   3:00 PM
  Young Harris   Emmanuel (Ga.)   4:00 PM
  Tusculum   North Greenville   4:00 PM
  Limestone   Lenoir-Rhyne   4:00 PM
Thu. 21 Erskine   USC Aiken   1:00 PM
  Lees-McRae   Carson-Newman   1:00 PM
  Mount Olive   Shaw   1:00 PM
  Raleigh, N.C.
  Erskine   USC Aiken   3:00 PM
  Lees-McRae   Carson-Newman   3:00 PM
  Mount Olive   Shaw   3:00 PM
  Raleigh, N.C.
Fri. 22 Limestone   Virginia-Wise   12:30 PM
  @ Greenwood, S.C.
  Coker   Belmont Abbey   1:00 PM
  Coker   Belmont Abbey   3:00 PM
  Limestone   Lander   5:00 PM
  Bearcat Round Robin
  Talladega   Southern Wesleyan   5:30 PM
  Blue-White Alumni Tournament
  West Va. Tech   Southern Wesleyan   8:00 PM
  Blue-White Alumni Tournament
Sat. 23 Mount Olive   Anderson (S.C.)   12:00 PM
  Virginia-Wise   Limestone   12:30 PM
  @ Greenwood,S.C.
  Augusta   Erskine   1:00 PM
  Belmont Abbey   UNC Pembroke   1:00 PM
  Lees-McRae   Wingate   1:00 PM
  North Greenville   Newberry   1:00 PM
  Mount Olive   Anderson (S.C.)   2:00 PM
  Barton   Claflin   2:00 PM
  Columbus St.   Converse   2:30 PM
  Space Coast Tournament/USSSA Space Coast Stadium @ Melbourne, Fl.
  Emmanuel (Ga.)   Lenoir-Rhyne   2:30 PM
  Augusta   Erskine   3:00 PM
  Due West, S.C.
  Belmont Abbey   UNC Pembroke   3:00 PM
  Lees-McRae   Wingate   3:00 PM
  North Greenville   Newberry   3:00 PM
  Limestone   Lander   3:00 PM
  Bearcat Round Robin
  Barton   Claflin   4:00 PM
  Emmanuel (Ga.)   Johnson C. Smith   5:00 PM
  Converse   Florida Tech   5:00 PM
  DII Florida Tech Invitational at Central Florida Spring Training @ Viera, Fla.
  Point U.   Southern Wesleyan   5:30 PM
  Blue-White Alumni Tournament
  Columbia International   Southern Wesleyan   8:00 PM
  Blue-White Alumni Tournament
Sun. 24 Palm Beach Atl.   Converse   10:00 AM
  Space Coast Tournament/USSSA Space Coast Stadium @ Melbourne, Fla.
  Davis & Elkins   King (TN)   11:00 AM
  Mount Olive   Augusta   12:00 PM
  Barton   Newberry   12:00 PM
  Converse   North Georgia   12:30 PM
  Space Coast Tournament/USSSA Space Coast Stadium @ Melbourne, Fla.
  Emmanuel (Ga.)   Catawba   1:00 PM
  Lees-McRae #   Spartanburg Methodist College   1:00 PM
  Mars Hill   Limestone   1:00 PM
  Mount Olive   Augusta   2:00 PM
  Barton   Newberry   2:00 PM
  Emmanuel (Ga.)   Catawba   3:00 PM
  West Virginia St.   King (TN)   3:00 PM
  Lees-McRae #   Spartanburg Methodist College   3:00 PM
  Mars Hill   Limestone   3:00 PM
Tue. 26 Lenoir-Rhyne   Belmont Abbey   1:00 PM
  Limestone   Newberry   1:00 PM
  Lees-McRae   Tusculum   3:00 PM
  Lenoir-Rhyne   Belmont Abbey   3:00 PM
  Limestone   Newberry   3:00 PM
  Lees-McRae   Tusculum   5:00 PM
Wed. 27 King (TN)   Milligan   1:00 PM
  North Greenville   Coker   1:00 PM
  Mount Olive   Wingate   1:00 PM
  Wingate, N.C.
  Francis Marion   Erskine   1:30 PM
  King (TN)   Milligan   3:00 PM
  North Greenville   Coker   3:00 PM
  Mount Olive   Wingate   3:00 PM
  Wingate, N.C.
  Francis Marion   Erskine   3:30 PM
Thu. 28 Georgia Gwinnett   Emmanuel (Ga.)   2:00 PM
  USC Aiken   Converse   3:00 PM
  Georgia Gwinnett   Emmanuel (Ga.)   4:00 PM
  USC Aiken   Converse   5:00 PM
  Southern Wesleyan   Wesleyan (Ga.)   5:00 PM
  Southern Wesleyan   Wesleyan (Ga.)   7:00 PM
 
March
Fri. 1 Lees-McRae   Mars Hill   1:30 PM
  Lander Round Robin @ Greenwood, S.C.
  Southern Wesleyan   Albany St. (Ga.)   3:00 PM
  Lees-McRae   Lander   4:00 PM
  Bearcat Round Robin
  Southern Wesleyan   Albany St. (Ga.)   5:00 PM
Sat. 2 Lees-McRae   Lander   11:00 AM
  Bearcat Round Robin
  St. Augustine's   Belmont Abbey   12:00 PM
  North Greenville *   Emmanuel (Ga.)   1:00 PM
  Carson-Newman   Limestone   1:00 PM
  Converse   Claflin   1:00 PM
  Lees-McRae   Mars Hill   1:30 PM
  Lander Round Robin @ Greenwood, S.C.
  St. Augustine's   Belmont Abbey   2:00 PM
  King (TN)   Lynn   2:30 PM
  @ Columbus State University
  North Greenville *   Emmanuel (Ga.)   3:00 PM
  Carson-Newman   Limestone   3:00 PM
  Converse   Claflin   3:00 PM
  King (TN)   Columbus St.   5:00 PM
  2019 CSU Classic
Sun. 3 King (TN)   Barry   11:00 AM
  @ Columbus State University
  Converse   Wingate   1:00 PM
  Lincoln Memorial   Lees-McRae   1:00 PM
  King (TN)   Bellarmine   1:30 PM
  @ Columbus State University
  UNC Pembroke   Limestone   2:00 PM
  Converse   Wingate   3:00 PM
  Lincoln Memorial   Lees-McRae   3:00 PM
  UNC Pembroke   Limestone   4:00 PM
Mon. 4 Limestone   USC Aiken   1:00 PM
  Limestone   USC Aiken   3:00 PM
Tue. 5 Lincoln Memorial   King (TN)   1:00 PM
  Erskine   Lenoir-Rhyne   2:30 PM
  Lincoln Memorial   King (TN)   3:00 PM
  Converse   Montreat   3:00 PM
  Erskine   Lenoir-Rhyne   4:30 PM
  Emmanuel (Ga.)   Rollins   5:00 PM
  Winter Park, Fla.
  Converse   Montreat   5:00 PM
  Mich.-Dearborn   Barton   5:00 PM
  Field 3 @ North Myrtle Beach, S.C.
  Emmanuel (Ga.)   Rollins   7:00 PM
  Winter Park, Fla.
Wed. 6 Chestnut Hill   Barton   9:30 AM
  @ North Myrtle Beach, S.C.
  Catawba   King (TN)   1:00 PM
  Converse *   Belmont Abbey   1:00 PM
  Erskine   Tusculum   1:30 PM
  Mansfield   Barton   1:30 PM
  @ North Myrtle Beach, S.C.
  Catawba   King (TN)   3:00 PM
  Converse *   Belmont Abbey   3:00 PM
  Erskine   Tusculum   3:30 PM
  Southern Wesleyan   Anderson (S.C.)   6:00 PM
Thu. 7 West Va. Tech   Barton   11:30 AM
  @ Myrtle Beach, S.C.
  Mansfield   Barton   1:30 PM
  @ North Myrtle Beach, S.C.
  North Greenville   Lincoln Memorial   2:00 PM
  North Greenville   Lincoln Memorial   4:00 PM
Fri. 8 Chestnut Hill   Barton   11:30 AM
  @ North Myrtle Beach, S.C.
  Ursuline   Barton   1:30 PM
  @ North Myrtle Beach, S.C.
  Emmanuel (Ga.)   Eckerd   6:00 PM
Sat. 9 Robert Morris-S'fiel   Barton   9:30 AM
  @ North Myrtle Beach, S.C.
  Barton   Ursuline   9:30 AM
  King (TN)   Columbus St.   12:00 PM
  @ Tusculum University
  Emmanuel (Ga.)   Eckerd   12:00 PM
  Young Harris   Lees-McRae   1:00 PM
  Limestone   Coker   1:00 PM
  North Greenville *   Belmont Abbey   1:00 PM
  Converse   Johnson C. Smith   2:00 PM
  Emmanuel (Ga.)   Eckerd   2:00 PM
  King (TN)   New Haven   2:00 PM
  @ Tusculum University
  Young Harris   Lees-McRae   3:00 PM
  Limestone   Coker   3:00 PM
  USC Aiken   Mount Olive   3:00 PM
  Nancy Chapman Cassell Field
  North Greenville *   Belmont Abbey   3:00 PM
  Converse   Johnson C. Smith   4:00 PM
  USC Aiken   Mount Olive   5:00 PM
  Nancy Chapman Cassell Field
Sun. 10 Barton   St. Andrews   12:00 PM
  Lees-McRae   Queens (N.C.)   12:00 PM
  Young Harris   King (TN)   1:00 PM
  Millersville   Mount Olive   1:00 PM
  Nancy Chapman Cassell Field
  Converse   Augusta   2:00 PM
  Barton   St. Andrews   2:00 PM
  Lees-McRae   Queens (N.C.)   2:00 PM
  Young Harris   King (TN)   3:00 PM
  Millersville   Mount Olive   3:00 PM
  Nancy Chapman Cassell Field
  Converse   Augusta   4:00 PM
Tue. 12 Columbia Inernational   Erskine   2:00 PM
  Wingate   Limestone   2:00 PM
  Emmanuel (Ga.) *   Southern Wesleyan   3:00 PM
  Columbia International   Erskine   4:00 PM
  Wingate   Limestone   4:00 PM
  Emmanuel (Ga.) *   Southern Wesleyan   5:00 PM
Wed. 13 Mount Olive   Winston-Salem   2:00 PM
  King (TN)   Lenoir-Rhyne   3:00 PM
  Mount Olive   Winston-Salem   4:00 PM
  King (TN)   Lenoir-Rhyne   5:00 PM
  Barton   Elizabeth City St.   6:00 PM
  Barton   Elizabeth City St.   8:00 PM
Thu. 14 Mars Hill   Converse   1:00 PM
  Mars Hill   Converse   3:00 PM
Fri. 15 Southern Wesleyan *   Lees-McRae   1:00 PM
  North Greenville *   King (TN)   1:00 PM
  Belmont Abbey *   Emmanuel (Ga.)   3:00 PM
  Southern Wesleyan *   Lees-McRae   3:00 PM
  North Greenville *   King (TN)   3:00 PM
  Belmont Abbey *   Emmanuel (Ga.)   5:00 PM
Sat. 16 Barton *   Converse   12:00 PM
  Mount Olive *   Limestone   1:00 PM
  Gaffney, S.C.
  Belmont Abbey *   Erskine   1:00 PM
  Southern Wesleyan *   King (TN)   2:00 PM
  Barton *   Converse   2:00 PM
  North Greenville *   Lees-McRae   2:00 PM
  Mount Olive *   Limestone   3:00 PM
  Gaffney, S.C.
  Belmont Abbey *   Erskine   3:00 PM
  Southern Wesleyan *   King (TN)   4:00 PM
  North Greenville *   Lees-McRae   4:00 PM
Sun. 17 Barton *   Limestone   12:00 PM
  Mount Olive *   Converse   1:00 PM
  Spartanburg, S.C.
  Barton *   Limestone   2:00 PM
  Mount Olive *   Converse   3:00 PM
  Spartanburg, S.C.
Tue. 19 King (TN)   Mars Hill   2:00 PM
  King (TN)   Mars Hill   4:00 PM
Wed. 20 Virginia-Wise   King (TN)   1:00 PM
  Emmanuel (Ga.)   Columbus St.   1:00 PM
  Southern Wesleyan *   Erskine   1:00 PM
  Virginia-Wise   King (TN)   3:00 PM
  Emmanuel (Ga.)   Columbus St.   3:00 PM
  Southern Wesleyan *   Erskine   3:00 PM
  Belmont Abbey   Francis Marion   4:00 PM
  Belmont Abbey   Francis Marion   6:00 PM
Thu. 21 USC Aiken   Belmont Abbey   1:00 PM
  Mount Olive   Coker   2:00 PM
  Hartsville, S.C.
  USC Aiken   Belmont Abbey   3:00 PM
  Mount Olive   Coker   4:00 PM
  Hartsville, S.C.
  Barton   Francis Marion   6:00 PM
  Barton   Francis Marion   8:00 PM
Fri. 22 Georgia College   North Greenville   2:00 PM
  Georgia College   North Greenville   4:00 PM
Sat. 23 King (TN) *   Barton   12:00 PM
  Emmanuel (Ga.) *   Converse   1:00 PM
  Alumni/Recruit Game
  Southern Wesleyan *   Belmont Abbey   1:00 PM
  Lees-McRae *   Mount Olive   2:00 PM
  Nancy Chapman Cassell Field
  King (TN) *   Barton   2:00 PM
  Emmanuel (Ga.) *   Converse   3:00 PM
  Alumni/Recruit Game
  Southern Wesleyan *   Belmont Abbey   3:00 PM
  Lees-McRae *   Mount Olive   4:00 PM
  Nancy Chapman Cassell Field
Sun. 24 Lees-McRae *   Barton   12:00 PM
  King (TN) *   Mount Olive   1:00 PM
  Nancy Chapman Cassell Field
  Emmanuel (Ga.) *   Limestone   1:00 PM
  Lees-McRae *   Barton   2:00 PM
  King (TN) *   Mount Olive   3:00 PM
  Nancy Chapman Cassell Field
  Emmanuel (Ga.) *   Limestone   3:00 PM
Mon. 25 Mars Hill   North Greenville   2:00 PM
  Mars Hill   North Greenville   4:00 PM
Tue. 26 Lander   Erskine   1:00 PM