2017-18 Schedule

Date Away Home Status Links
 
November
Sun. 5 Belmont Abbey # 47 Clemson 56 Final
Mon. 6 Mount Olive # 47 North Carolina 102 Final
  (Exhibition)
Fri. 10 Southern Wesleyan #   UNC Greensboro   TBA
  King (TN) 67 Mars Hill 53 Final
  SAC/Conference Carolinas Challenge @ Greeneville, Tenn.
  Mount Olive 81 Catawba 94 Final
  SAC/CC Conference Carolina @ Hickory, N.C. (Shuford Gymnasium)
  Converse 71 Tusculum 89 Final
  SAC/Conference Carolinas Challenge
  Erskine 35 Francis Marion 65 Final
  Limestone 90 Newberry 74 Final
  @ Belmont, N.C.
  Lees-McRae # 47 Coastal Carolina 73 Final
  North Greenville 61 North Georgia 65 Final
  Peach Belt / Conference Carolinas Challenge @ Florence, SC (Smith University Center)
  Coker 71 Belmont Abbey 66 Final
  Conference Carolinas-SAC Showdown
  Barton 65 Lenoir-Rhyne 56 Final
  SAC/Conference Carolinas Tip-Off Classic
Sat. 11 Mount Olive 79 Lenoir-Rhyne 90 Final
  SAC/Conference Carolinas Tip-Off Classic
  Queens (N.C.) 62 Emmanuel (Ga.) 76 Final
  Catawba 49 Barton 58 Final
  @ Hickory, N.C. (Shuford Gymnasium)
  North Georgia 64 Erskine 44 Final
  Peach Belt / Conference Carolinas Challenge @ Florence, SC (Smith University Center)
  Coker 52 Limestone 62 Final
  Conference Carolinas-SAC Showdown @ Belmont, N.C.
  Mars Hill 66 Converse 60 Final
  SAC/Conference Carolinas Challenge @ Greeneville, Tenn.
  North Greenville 65 Francis Marion 80 Final
  Newberry 77 Belmont Abbey 57 Final
  Conference Carolinas-SAC Showdown
  King (TN) 60 Tusculum 96 Final
  SAC/Conference Carolinas Challenge
Mon. 13 Lees-McRae 62 Newberry 78 Final
  Bob Jones 70 Converse 94 Final
  Monday Madness
Tue. 14 Coker 71 Barton 81 Final - OT
  Voorhees 45 Erskine 70 Final
  Young Harris 53 Emmanuel (Ga.) 67 Final
  Belmont Abbey 77 Mars Hill 65 Final
Wed. 15 Southern Wesleyan 57 Anderson (S.C.) 98 Final
  St. Augustine's 64 Mount Olive 99 Final
  Lees-McRae 68 Queens (N.C.) 80 Final
  Carson-Newman 80 King (TN) 52 Final
  P.R.-Bayamon 57 Converse 69 Final
  Elementary Education Day/Puerto Rico Relief Effort Game
Thu. 16 Southern Wesleyan #   Wofford   TBA
  Belmont Abbey 55 Tusculum 77 Final
  Newberry 60 Emmanuel (Ga.) 49 Final
  Erskine # 43 Charleston So. 79 Final
Fri. 17 Barton 40 Georgia College 70 Final
  @ Memorial Hall - Dahlonega, Ga.
  Columbia International 66 Converse 72 Final
  Courtyard Classic
  North Greenville 59 Tusculum 83 Final
  Mount Olive 74 UNC Pembroke 88 Final
Sat. 18 Limestone 65 Lander 69 Final
  North Greenville 52 Lee 63 Final
  Mars Hill 63 Converse 66 Final
  Courtyard Classic
  Queens (N.C.) 65 Southern Wesleyan 46 Final
  Newberry 61 King (TN) 71 Final
  Barton 49 North Georgia 75 Final
  UNG Nighthawk Classic
  Anderson (S.C.) 84 Erskine 42 Final
Tue. 21 Barton   High Point   5:00 PM
  Converse #   S.C. Upstate   5:00 PM
  Emmanuel (Ga.) *   Southern Wesleyan   5:30 PM
  Epilepsy Awareness Game
  Coker   Belmont Abbey   5:30 PM
  Erskine *   North Greenville   5:30 PM
  Limestone   Mars Hill   6:00 PM
  Lincoln Memorial   King (TN)   6:00 PM
  P.R.-Bayamon   Lees-McRae   7:00 PM
Fri. 24 Mount Olive   Fla. Southern   1:00 PM
  @ Eckerd Thanksgiving Classic / St. Petersburg, FL
  Erskine   Newberry   6:00 PM
Sat. 25 Lees-McRae   Lenoir-Rhyne   2:00 PM
  Mount Olive   Eckerd   3:00 PM
  Eckerd College Thanksgiving Classic
Sun. 26 Winston-Salem   Converse   3:00 PM
  "P.S., I Love You" Game
Mon. 27 Erskine *   Limestone   5:30 PM
Tue. 28 Southern Wesleyan *   Lees-McRae   5:30 PM
  Emmanuel (Ga.) *   Converse   5:30 PM
  Spirit of Spartanburg Community Night/Mascot Challenge
  North Greenville *   King (TN)   5:30 PM
  Limestone #   Liberty   7:00 PM
Wed. 29 Belmont Abbey *   Barton   5:30 PM
  Elizabeth City St.   Mount Olive   6:00 PM
Thu. 30 Lander   Erskine   5:30 PM
 
December
Sat. 2 Lees-McRae *   Converse   1:00 PM
  Family Day
  King (TN) *   Limestone   2:00 PM
  Southern Wesleyan   Coker   2:00 PM
  Erskine *   Barton   2:00 PM
  North Greenville *   Belmont Abbey   2:00 PM
  Mount Olive *   Emmanuel (Ga.)   2:00 PM
Mon. 4 Limestone   Wingate   11:30 AM
  Converse   Lander   7:00 PM
Wed. 6 Johnson & Wales (NC)   Belmont Abbey   6:00 PM
  Chowan   Mount Olive   6:00 PM
  North Greenville   Queens (N.C.)   6:00 PM
Sat. 9 Converse *   King (TN)   2:00 PM
  Lees-McRae *   Limestone   2:00 PM
  Erskine *   Mount Olive   2:00 PM
  Emmanuel (Ga.) *   Barton   2:00 PM
  Southern Wesleyan *   Belmont Abbey   5:30 PM
Sun. 10 North Greenville   Georgia State   2:00 PM
Tue. 12 Columbia International   Southern Wesleyan   6:00 PM
Wed. 13 Claflin   Limestone   5:30 PM
Thu. 14 Bob Jones   Emmanuel (Ga.)   6:00 PM
Fri. 15 Southern Wesleyan   Charleston So.   5:00 PM
Sat. 16 Virginia-Wise   Lees-McRae   2:00 PM
  Converse *   Barton   2:00 PM
  Mount Olive *   Limestone   2:00 PM
  Belmont Abbey *   King (TN)   2:00 PM
  Carver Bible College   Emmanuel (Ga.)   2:00 PM
Mon. 18 Lees-McRae   Mars Hill   1:00 PM
  Southern Wesleyan   Tampa   2:00 PM
  Truett-McConnell   Emmanuel (Ga.)   6:00 PM
Tue. 19 Southern Wesleyan   Florida Tech   12:00 PM
  @ Tampa, FL
  Belmont Abbey   Charleston (W.V.)   2:00 PM
  King (TN)   Virginia-Wise   2:00 PM
Sat. 30 King (TN)   Carson-Newman   2:00 PM
  Converse #   Gardner-Webb   2:00 PM
  Queens (N.C.)   Limestone   2:00 PM
  Barton   Fayetteville St.   4:00 PM
  Mount Olive *   Belmont Abbey   4:00 PM
  North Greenville   Newberry   5:00 PM
Sun. 31 Lees-McRae #   UNC Greensboro   2:00 PM
 
January
Tue. 2 King (TN) *   Southern Wesleyan   5:30 PM
  Limestone *   Emmanuel (Ga.)   5:30 PM
  Converse *   Erskine   5:30 PM
  Lees-McRae *   North Greenville   5:30 PM
  Barton   Shaw   6:00 PM
Fri. 5 Emmanuel (Ga.) *   Belmont Abbey   2:00 PM
  Limestone *   Southern Wesleyan   5:30 PM
  Converse *   North Greenville   5:30 PM
  King (TN) *   Mount Olive   5:30 PM
  Lees-McRae *   Barton   5:30 PM
Sat. 6 King (TN) *   Barton   2:00 PM
  Erskine *   Belmont Abbey   2:00 PM
  Converse *   Southern Wesleyan   4:00 PM
  Limestone *   North Greenville   5:30 PM
  Lees-McRae *   Mount Olive   5:30 PM
Tue. 9 Emmanuel (Ga.) *   Erskine   5:30 PM
Wed. 10 Converse *   Limestone   5:30 PM
  Mount Olive *   Barton   5:30 PM
  Southern Wesleyan *   North Greenville   5:30 PM
  Lees-McRae *   King (TN)   5:30 PM
Sat. 13 Emmanuel (Ga.) *   Lees-McRae   2:00 PM
  Erskine *   King (TN)   2:00 PM
  Mount Olive *   Southern Wesleyan   2:00 PM
  Belmont Abbey *   Limestone   2:00 PM
  Barton *   North Greenville   2:00 PM
Mon. 15 Mount Olive *   North Greenville   2:00 PM
  Erskine *   Lees-McRae   2:00 PM
  Barton *   Southern Wesleyan   5:30 PM
  Belmont Abbey *   Converse   6:00 PM
Wed. 17 Emmanuel (Ga.) *   King (TN)   5:30 PM
Sat. 20 Belmont Abbey *   Southern Wesleyan   2:00 PM
  King (TN) *   Converse   2:00 PM
  Alumni Appreciation Day
  Mount Olive *   Erskine   2:00 PM
  Limestone *   Lees-McRae   2:00 PM
  Barton *   Emmanuel (Ga.)   2:00 PM
Mon. 22 Converse #   Furman   7:00 PM
Tue. 23 Limestone *   Belmont Abbey   5:30 PM
  North Greenville *   Barton   5:30 PM
  Southern Wesleyan *   Mount Olive   5:30 PM
  King (TN) *   Erskine   5:30 PM
  Lees-McRae *   Emmanuel (Ga.)   5:30 PM
Fri. 26 Southern Wesleyan *   Converse   5:00 PM
  Daddy/Daughter Game
  Belmont Abbey *   Erskine   5:30 PM
  North Greenville *   Limestone   5:30 PM
  Barton *   King (TN)   5:30 PM
  Mount Olive *   Lees-McRae   5:30 PM
Sat. 27 Belmont Abbey *   Emmanuel (Ga.)   2:00 PM
  Barton *   Lees-McRae   2:00 PM
  Mount Olive *   King (TN)   2:00 PM
  North Greenville *   Converse   4:00 PM
  Pink Game
  Southern Wesleyan *   Limestone   5:30 PM
Wed. 31 Emmanuel (Ga.) *   North Greenville   5:30 PM
  Lees-McRae *   Belmont Abbey   5:30 PM
  Converse *   Mount Olive   5:30 PM
  Erskine *   Southern Wesleyan   5:30 PM
  Faculty/Staff Appreciation
  Limestone *   Barton   5:30 PM
 
February
Sat. 3 Southern Wesleyan *   Barton   2:00 PM
  King (TN) *   Emmanuel (Ga.)   2:00 PM
  Lees-McRae *   Erskine   2:00 PM
  North Greenville *   Mount Olive   4:00 PM
  Church Night
  Converse *   Belmont Abbey   6:00 PM
Tue. 6 Lees-McRae *   Southern Wesleyan   5:30 PM
  Breast Cancer Awareness
  King (TN) *   North Greenville   5:30 PM
  Converse *   Emmanuel (Ga.)   5:30 PM
  Limestone *   Erskine   5:30 PM
Wed. 7 Barton *   Belmont Abbey   5:30 PM
Sat. 10 Erskine *   Converse   1:00 PM
  Substance Abuse Awareness Night
  Southern Wesleyan *   King (TN)   2:00 PM
  North Greenville *   Lees-McRae   2:00 PM
  Belmont Abbey *   Mount Olive   3:00 PM
  Emmanuel (Ga.) *   Limestone   5:30 PM
Wed. 14 Belmont Abbey *   North Greenville   5:30 PM
  Emmanuel (Ga.) *   Mount Olive   5:30 PM
  Barton *   Erskine   5:30 PM
  Converse *   Lees-McRae   5:30 PM
  Limestone *   King (TN)   5:30 PM
Sat. 17 Mount Olive *   Converse   1:00 PM
  Faculty/Staff Appreciation Game
  Southern Wesleyan *   Emmanuel (Ga.)   2:00 PM
  Barton *   Limestone   5:30 PM
  King (TN) *   Belmont Abbey   5:30 PM
Tue. 20 North Greenville *   Emmanuel (Ga.)   5:30 PM
  Limestone *   Mount Olive   5:30 PM
  Southern Wesleyan *   Erskine   5:30 PM
  Belmont Abbey *   Lees-McRae   5:30 PM
  Barton *   Converse   5:30 PM
  Spring Sports Spectacular
Fri. 23 North Greenville *   Southern Wesleyan   5:30 PM
  Senior Night
  Barton *   Mount Olive   5:30 PM
  Senior Night
  Erskine *   Emmanuel (Ga.)   5:30 PM
  King (TN) *   Lees-McRae   5:30 PM
  Limestone *   Converse   7:00 PM
  Senior Night
Mon. 26 King (TN) %   Conference Carolinas Quarterfinal   TBA
  TBA %   Belmont Abbey   TBA
  TBA %   Mount Olive   7:00 PM
  Conference Carolinas Quarterfinal
 
March
Thu. 1 TBA %   Belmont Abbey   TBA
  TBA %   Mount Olive   TBA
  Conference Carolinas Semifinals
  King (TN) %   Conference Carolinas Semifinal   TBA
Fri. 2 King (TN) %   Conference Carolinas Final   TBA
  TBA %   Belmont Abbey   TBA
  TBA %   Mount Olive   TBA
  Conference Carolinas Championship
# Exhibition
* Conference
% Post season